. .

The page is printed

Novinky

Masívny prepravný projekt: DB Schenker prepravuje 100,000 ton komponentov

Malý rybársky prístav Burullus v Egypte sa premenil na cieľovú základňu pre 100,000 tonový náklad komponentov na stavbu novej elektrárne spoločnosti Siemens AG. Obrovské trajekty postupne privážajú jednotlivé segmenty elektrárne.

(Essen, 7.júna 2017) Finálna bodka za gigantickou objednávkou prepravy: až do septembra bude DB Schenker prepravovať približne 100,000 ton nákladu v objeme 400 000 m3 do egyptského mesta Burullus, kde spoločnosť Siemens AG stavia jednu zo svojich troch elektrární. Každá z týchto elektrární vyrába až 4,8 GigaWattov elektrickej energie prostredníctvom 8 plynových a parných turbín. Túto technológiu si investor vybral pre jej vysokú efektivitu.  

Medzi komponentmi sú napríklad  turbíny, generátory, transformátory a bojlery, z ktorých niektoré vážia až 500 ton. Každá z ôsmich liniek jednej elektrárne si vyžaduje až 248 týchto masívnych komponentov.


Ťažké komponenty z Európy a USA sú dopravované priamo do prístavu v Burulluse. Časti vyrobené v Ázii sú dopravované najprv do prístavu v Alexandrii, kam ich dopravujú zaoceánske lode a následne sú prekladané na menšie plavidlá a dopravené do Burullusu.


Zväčšiť obrázokPreprava komponentov, Schenker AG

600 tonový žeriav vykladá turbíny v Burulluse

Spoločnosť DB Schenker musela zabezpečiť množstvo prípravných prác aby táto masívna preprava mohla prebehnúť. Bolo napríklad potrebné  zväčšiť hĺbku v prístave až o 5,5 metra, vystužiť nakladacie móla, zabezpečiť sklady na prekládku, vybudovať prístupové cesty a v neposlednom rade zabezpečiť 600 tonový žeriav, ktorý prekladá jednotlivé časti elektrárne na špeciálne prepravné vozy. Prístav Burullus je od miesta stavby vzdialený iba 16 km.

Všetky tri elektrárne sú postupne budované už od konca roka 2016.

Zväčšiť obrázokPreprava generátora do Egypta, Schenker AG

Najťažšie časti sú dvíhané pomocou pevných ocelových lán.

Fakty a čísla

 • Celkový objem prepráv v rámci projektu: 100,000 ton/400,000 m3 ( 5,000 námorných kontajnerov)
 •  Celkovo 248 komponentov
 • 8 plynových turbín: každá 482 ton
 • 12 generátorov: každý 394 ton
 • 12 transformátorov: každý 195 ton
 • 8 kotlov: každý o objeme 6,600 m3
 • Jedina plynová turbína váži 482 ton, čo je približná váha 100 slonov alebo 32 mestských autobusov.
 • DB Schenker prepravuje osem turbín tejto veľkosti deltou Nílu v Egypte.
 • DB Schenker vyzdvihuje komponenty zo závodov po celom svete: plynové turbíny boli vyrobené v Berlíne, generátory v Mülheime v Nemecku a v Charlotte v USA. Transformátory sú z rakúskeho mesta Weiz  a chorvátskeho Záhrebu. Kondenzátory a časti turbín boli vyrobené v Indonézii, kým 192 modulov pre osem bojlerov bolo vyrobených v Južnej Kórei.  
 • 316,000 m3 komponentov je prepravovaných námorne alebo letecky.
 • Stavba elektrárne v Egypte je rekordnou aj pre spoločnosť Siemens. Kontrakt na výstavbu troch elektrární a dvanástich veterných parkov s celkovo 600 turbínami bol podpísaný ešte v roku 2015. Po ich spustení do plnej prevádzky sa objem výroby energie v Egypte zvýši o 50%. Každá z týchto kombinovaných elektrární je najväčšou svojho druhu na svete.  

Posledná aktualizácia: 26.06.2017

Prehľad

K začiatku stránky